Новини
2019-10-28 16:16:57
Профтехосвітяни Хмельниччини на Волині

Народ, що не знає своєї історії, є народ сліпців.

(Олександр Довженко)

Уже гарною традицією нашого славного колективу до Дня працівників освіти стало здійснення навчально-просвітницьких поїздок у мальовничі куточки нашої  Батьківщини та кращі заклади професійної (професійно-технічної) освіти.

Кожен  повинен знати історію свого народу, своєї держави. Освічена людина завжди розуміє, що без минулого немає сучасного, без традиційного немає нового, без колишнього немає теперішнього. Для народу його історія – це не просто минуле, це його душа. 

Саме з такою метою 17-18 жовтня 2019 року  колектив Науково-методичного  центру професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області здійснив  поїздку  до Нетішинського професійного ліцею, міського краєзнавчого музею у м. Нетішин Хмельницької області та до історичних місць у м. Остріг Рівненської області.

Ми відвідали новостворений у Нетішинському  професійному ліцеї навчально-практичний центр з підготовки робітників за професією «Електрозварник ручного зварювання; Електрозварник на автоматичних та напівавтоматичних машинах; Зварник». Методисти мали можливість спробувати себе у якості зварника та набути навички на високотехнологічному тренажері, яких  в Україні такого типу на даний час налічується лише чотири. Цей же навчальний заклад готується також до відкриття навчально-практичного центру харчових технологій, який обладнується за кошти обласного бюджету.

Цікавою та пізнавальною виявилась екскурсія до Нетішинського міського краєзнавчого музею, в якому представлені експозиції рослинного та тваринного світу Волинського краю, гончарні та бондарні вироби, унікальні археологічні знахідки, стародавні монети Греції та Риму, срібні монети Середньовіччя, гроші УНР, банкноти періоду Громадянської війни 1918–1919 років,  колекцію радянських грошей, купонів і талонів. У музеї зберігається українська банкнота з автографом художника-графіка Г. Нарбута – першого автора українських грошей і поштових марок. В одному із залів розміщено раритетний експонат – найбільший за розмірами корал серед усіх представників цього класу. Недавнє минуле міста Нетішина та Хмельницької атомної електростанції представлено у  залі, серед експонатів якої - модель ядерного енергоблоку типу ВВЕР-1000, що експлуатуються на Хмельницькій АЕС.

Захоплюючим було знайомство з історією князівського роду в Острозі. Рід Острозьких залишив визначний слід як у історії Великого князівства Литовського, так і в історії Речі Посполитої.  До речі, князівський рід Острозьких ми вже вивчали у попередній поїздці, перебуваючи на теренах Хмельниччини у  м.Старокостянтинів  (замок  князів Острозьких).  Досі між науковцями точаться дискусії з приводу того, від кого бере початок рід Острозьких, але їх історичний спадок, як у матеріальному, так і у ідейному вимірах, – величезний. В цілому, родові належало близько 600 церков та 10 монастирів.  Недаремно був вислів “багатий, як Острозький”.

Не менш цікавим було відвідування Острозького краєзнавчого музею, який  розташований у пам’ятці архітектури національного значення ХІV ст. - Вежі Мурованій. Ми познайомились із експозиціями історичного та художнього відділів заповідника, музейними колекціями археології, іконопису,  портретною та сюжетного живопису, скульптури, кераміки, зброї, посуду, інших пам'яток історії доби  князів Острозьких.  Побували біля Татарської надбрамної вежі – пам’ятка архітектури ХVVІ ст. Це рідкісний зразок споруди – барбакан, яка виконувала функції оборонної башти та міської брами.

 Відвідали також Свято-Троїцький Межиріцький чоловічий монастир (с.Межиріч, Острозького р-ну, Рівненської області), один із найдавніших в Україні. Його історія насичена бурхливими подіями та тісно пов'язана з родом князів Острозьких, зокрема з ім'ям князя Федора Даниловича Острозького, луцького старости. В кінці XIV століття Великий князь Литовський Вітовт подарував Федору Острозькому кілька міст із прилеглими до них землями, в тому числі і Межиріч. За однією з версій православний храм у Межирічі існував задовго до цієї події, ще з ХІІІ століття, і був заснований монахами Києво-Печерської лаври, що втекли сюди після розгрому Києва ханом Батиєм.

Головною святинею  храму є  старовинна чудотворна ікона Божої Матері «Житіє подательки», яку подарував Вселенський Патріарх князеві Костянтинові за захист православної віри. Острозькі князі брали цей образ з собою у походи, бо вважали, що саме він допомагає їм перемагати у боях.
У кінці XVIII ст. ікону коронував Папа Римський.  

Князі Острозькі не обходили своєю увагою і навчальні заклади. Великий вклад в освіту зробив Василь-Костянтин Острозький, засновник Національного університету «Острозька академія»(1576р.) - першого  вищого навчального закладу у Східній Європі,  найстаршої української науково-освітньої установи. Музей історії Острозької академії, наукова бібліотека, підвали  монастиря капуцинів, діючий студентсько-викладацький храм преподобного Федора Острозького справляють незабутнє враження!

Методисти оглянули  колекцію стародруків XVII-XVIII століть, книги Львівської, Почаївської та інших українських і зарубіжних друкарень, а також рідкісні та багатотомні видання. Перлиною колекції є славнозвісна Острозька Біблія – перше повне зібрання Старого і Нового завіту, видане слов’янською мовою, підготовлене вченими Острозької академії на чолі з її першим ректором Герасимом Смотрицьким та  видруковане Іваном Федоровим (Федоровичем) у 1581 році. Із майже 300 примірників  Острозької Біблії, що дійшли до наших днів -  три зберігаються у музеях м. Острога.

Також ознайомилися  з глибоко філософськими творами талановитої американської скульпторки  та поетеси українського походження Міртали Пилипенко.  Великі копії скульптур мисткині також прикрашають територію навколо нового корпусу Академії.

Ми в захопленні від пізнаного та мріємо про наступну подорож!

2020-09-24 16:42:26
Особливості організації виховної роботи в ЗП(ПТ)О

Виховна робота є однією з важливих ланок освітнього процесу закладів професійної (професійно-технічної) освіти. А тому не можна окремо виділити навчання, а окремо - виховання. Обидва ці процеси поєднуються і доповнюють один одного. Виховна робота вимагає творчості викладач, терпіння, великого життєвого досвіду і мудрості, безмежної любові і поваги до учнів.

© 2015 Усі права належать НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області