Новини
2017-05-12 09:13:51
Бібліотека 2.0: інноваційна модель бібліотечного сервісу

      Сучасні комп’ютерні технології кардинально змінили бібліотечні сервіси, перетворивши їх на он-лайнові, а користувачів бібліотеки - на віддалених або віртуальних, яким для того, щоб користуватися бібліотечними послугами, не обов’язково відбвідувати бібліотеку.  Відповідно змінилися і функції бібліотечних фахівців. Сьогодні сучасний бібліотекар має на високому рівні володіти ІКТ та активно користуватися різними інтернет-сервісами задля плідної роботи з користувачами бібліотеки. Саме цим досвідом поділились бібліотекарі ПТНЗ Хмельниччини із колегами навчальних закладів України під час веукраїнського вебінару на тему «Використання інтернет-сервісів у бібліотечній справі», який відбувся 11 травня 2017 року на базі НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області.

      Під час вебінару методистом відділу підвищення кваліфікації та дослідно-експериментальної НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області Лужняк Л.В. було розкрито теоретичні аспекти створення Бібліотеки 2.0, яка руйнує бар’єри (фізичні, географічні, часові, просторові), стає «всюдисущою» для користувачів. Крім того, Людмила Володимирівна презентувала короткий огляд сервісів Веб 2.0, які бібліотекарі успішно можуть використовувати у своїй роботі. Також учасники працювали практично з одним із сервісів, а саме, он-лайн-дошкою Padlet. Усі охочі додали улюбленого письменника, поета на спільну дошку «Мій улюблений письменник».

 

Візитною карткою бібліотеки в Інтернеті є сайт. Однак для невеликої бібліотеки, такої, як у ПТНЗ, блог може слугувати його заміною. Він може стати доповненням до сайту, а створити і вести його можуть самі бібліотекарі. Так, бібліотекар ДНЗ «Хмельницький центр професійно-технічної освіти сфери послуг» Філімонова Т.М. поділилася досвідом ведення блогу бібліотекаря та функціонуванням електронної бібліотеки у ПТНЗ.

Не менш цікавий напрям діяльності у соціальних медіа – представлення бібліотек  у соціальних мережах. Основною  функцією соціальних мереж є об’єднання людей з однаковими інтересами в одну спільноту чи групу. Романова Л.І., бібліотекар Вищого професійного училища № 25 м. Хмельницького, представила учасникам вебінару бібліотечну сторінку ПТНЗ у соціальній мережі ВКонтакте (vk.com), поділилася досвідом спілкування з учнями за допомогою інтерактивних форм комунікації, проведенням флешмобів.

Технології Веб 2.0 дозволяють інтернет-аудиторії активно обмінюватися даними, поширювати рецензії, відгуки на прочитані або придбані книги, спілкуватися на форумах. Досвідом використанням такої технології на блозі бібліотеки Нетішинського професійного ліцею, а саме, технології RSS для відстеження користувачами новин та подій, оглядів нових надходжень, інформування про нові сервіси чи заходи, зміни в режимі роботи, передплати періодики, нових коментарів тощо поділилась бібліотекар Нетішинського професійного ліцею Васильчук І.М. Крім того, Ірина Миколаївна продемонструвала віртуальні книжкові виставки та інтерактивні вправи для учнів на своєму блозі, поділилася досвідом їх створення за допомогою сервісу LearningApps.org. Створений бібліотекарем відеоурок став у нагоді багатьом колегам-початківцям, які не працювали з цим сервісом.

На завершення вебінару Лужняк Л.В. презентувала спільний проект бібліотекарів ПТНЗ області, а саме он-лайн-бібліотеку профтехосвіти Хмельниччини. Бібліотека створена зовсім недавно, і ще не всі професії забезпечені електронними версіями підручників. Однак копітка робота триває, і деякі найбільш поширені професії забезпечені якісною навчально-методичною літературою. Зайшовши у бібліотеку, користувач може ознайомитись з правилами користування нею. Потім, вибравши рубрику, наприклад, «Професійна підготовка», вибирати потрібну професію. Учень бачить, які підручники він може переглянути і, обравши необхідний, зможе його читати в режимі он-лайн або ж скачати на свій пристрій, за необхідності може щось і роздрукувати. Така бібліотека забезпечує рівний доступ усіх учасників навчального процесу до навчальної літератури.

Використання різних інтернет-сервісів бібліотеками ПТНЗ знімає територіальні обмеження, прив’язаність учнів до стін бібліотеки, надає більшої свободи як бібліотекарям, так і учням. Такі бібліотеки легко і зручно надають інформацію, ресурси, знання користувачеві незалежно від того, де він знаходиться і в зручний для нього час. 

2020-02-27 16:10:59
Забезпечення соціально-психологічного супроводу дітей-сиріт під час навчання у ЗП(ПТ)О

Питанню забезпечення соціально-психологічного супроводу дітей-сиріт під час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти був присвячений обласний вебінар працівників психологічних служб, який відбувся 27 лютого 2020 року у Науково-методичному центрі професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області під керівництвом Наталії Сиско, завідувача лабораторії НМЦ ПТО ПК, кан.психол.наук.

© 2015 Усі права належать НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області