Новини
2015-06-23 14:47:45
ПСИХОЛОГІЧНИЙ СУПРОВІД І СОЦІАЛЬНО-ПЕДАГОГІЧНИЙ ПАТРОНАЖ – ПРІОРИТЕТНЕ ЗАВДАННЯ ПСИХОЛОГІЧНОЇ СЛУЖБИ ПТО ОБЛАСТІ

     Основною метою діяльності психологічної служби у ПТНЗ є психологічне забезпечення та підвищення ефективності педагогічного процесу, захист психічного здоров’я і соціального благополуччя усіх його учасників, сприяння особистісному зростанню та професійному становленню учнівської молоді.
    Психологічний супровід і соціально-педагогічний патронаж у ПТНЗ Хмельницької області спрямовується на надання психологічної і соціально-педагогічної допомоги особливо соціально незахищеним категоріям учнів з метою подолання ними життєвих труднощів і підвищення їхнього соціального статусу.
      Питанню «Робота психологічних служб ПТНЗ щодо здійснення психологічного супроводу та соціально-педагогічного патронажу» було присвячено засідання науково-методичної ради Науково-методичного центру професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області, яке відбулось 22 червня 2015 року за участю науковців, роботодавців, педагогів-практиків, працівників психологічних служб ПТНЗ.
    Це засідання транслювалося також у режимі он-лайн для представників ПТНЗ області. У ньому брали участь директори, практичні психологи, соціальні педагоги, заступники директорів з виховної, навчальної роботи, класні керівники закладів професійно-технічної освіти Хмельниччини.
     Зі вступним словом до учасників зібрання звернулася директор НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області Шевчук Л.І., яка наголосила на важливості здійснення психологічного супроводу та соціально-педагогічного патронажув ПТНЗ області.
    Сиско Н.М., завідувач відділу підвищення кваліфікації та дослідно-експериментальної роботи НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області, проаналізувала стан діяльності психологічних служб ПТНЗ. Наталія Миколаївна звернула особливу увагу на актуальність здійснення психологічного супроводу та соціально-педагогічного патронажу соціально незахищених категорій учнів ПТНЗ, в тому числі дітей-сиріт, учнів із малозабезпечених родин, із сімей вимушених переселенців.


   Практичним досвідом з цього напряму роботи поділились фахівці психологічних служб професійно-технічних навчальних закладів. Соціальний педагог ДПТНЗ «Кам’янець-Подільське ВПУ» Таралевич О.М. висвітлила систему роботи щодо здійснення соціально-педагогічного патронажу дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. У своєму виступі соціальний педагог ДПТНЗ «Славутський професійний ліцей» Мальчик А. О. розкрила систему роботи з соціально-педагогічного супроводу учнів ПТНЗ соціально незахищених категорій.
   Також для учасників наукової ради цінним був досвід практичного психолога ВПУ №4 м.Хмельницького Салюк Л.В., яка здійснює психологічний супровід формування лідерських здібностей учнівської молоді.
      Серед наших вихованців зустрічаються й ті, хто потребує психологічної підтримки і допомоги. Практичний психолог ДНЗ «Хмельницький центр ПТО сфери послуг» Лісіцин В.Д. зосередив увагу на зростанні суїцидальних тенденцій у сучасної молоді, розкрив причини суїцидальної активності та шляхи її профілактики.
      В учнівських і педагогічних колективах ПТНЗ виникають конфлікти. Тому зростає важливість їх попередження та урегулювання. Психологічна служба Шепетівського професійного ліцею, яку представила соціальний педагог Ляска О.О., розкрила досвід впровадження медіації та ко-медіації у професійно-технічному навчальному закладі.
    Практичний психолог ДНЗ «Подільський центр ПТО» Рущак О.Д. презентувала учасникам науково-методичної ради досвід застосування метафоричних зображень у роботі з учнівською молоддю та педагогами навчального закладу. Використання асоціативних метафоричних карт засноване на проектному методі, який є сукупністю окремої техніки. Ці карти потрібні для того, щоб вивчати ті аспекти особистості, які найменш доступні спостереженню або опитуванню, провести корекційну роботу, розкрити потенціал особистості.


   До конструктивного діалогу з питань роботи психологічних служб ПТНЗ щодо здійснення психологічного супроводу та соціально-педагогічного патронажу активно долучилися постійні члени науково-методичної ради, зокрема заступник директора Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА, начальник управління професійної освіти та ресурсного забезпечення Харчук А.М.; приватний підприємець, заслужений наставник молоді України, кавалер двох орденів «Трудової слави» Бацуца В.І.; перший заступник директора Хмельницького обласного центру зайнятості ЗалуськийС.Е., директор ДНЗ «Вище професійне училище №11 м.Хмельницького» Селізар В.М., директор Хмельницького професійного ліцею електроніки Росквас А.І., які внесли суттєві пропозиції до проекту рішення.
Заслухавши інформацію про аналіз стану роботи психологічних служб ПТНЗ щодо здійснення психологічного супроводу та соціально-педагогічного патронажу, врахувавши пропозиції, науково-методична рада НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області рекомендує:

1. Запровадити практику ознайомлення керівників і педагогів на інструктивно-методичних нарадах з нормативно-правовою документацією щодо психологічного супроводу та соціально-педагогічного патронажу.
Керівники ПТНЗ
Практичні психологи
Соціальні п
едагоги                                                             Постійно
2. Посилити контроль за станом роботи психологічних служб ПТНЗ щодо здійснення психологічного супроводу та соціально-педагогічного патронажу.
К
ерівники ПТНЗ                                                                  Постійно
3. Здійснювати щорічний аналіз діяльності психологічних служб ПТНЗ щодо реалізації психологічного супроводу та соціально-педагогічного патронажу.
Керівники ПТНЗ                                                                 Щорічно
4. Сприяти розробці та впровадженню авторських, експериментальних програм щодо діяльності психологічних служб у ПТНЗ.
НМЦ ПТО ПК
Керівники
ПТНЗ                                                                 Постійно
5. Узагальнювати та поширювати передовий педагогічний досвід практичних психологів і соціальних педагогів ПТНЗ області щодо реалізації психологічного супроводу та соціально-педагогічного патронажу.
НМЦ ПТО ПК
Керівники ПТНЗ                                                               Постійно
6. Посилити співпрацю з соціальними службами, медичними закладами з питань психологічного супроводу та соціально-педагогічного патронажу.
Керівники ПТНЗ                                                             Систематично
7. Організувати для працівників психологічних служб ПТНЗ навчання з питань надання соціально-психологічної допомоги різним групам населення, які постраждали внаслідок АТО. НМЦ ПТО ПК                                                                   2016 рік
8. З метою підвищення якості діяльності та рівня компетентності працівників психологічної служби та згідно з п.3.8 Положення про психологічну службу системи освіти України, затвердженого наказом МОН України від 02.07.2009 № 616, призначення на посаду та звільнення з посади практичного психолога і соціального педагога закладу освіти здійснювати за погодженням з методистом психологічної служби з НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області. Керівники ПТНЗ                                                                 Постійно
9. З метою оцінки діяльності працівників психологічної служби запровадити в ПТНЗ практику врахування думок учнів, батьків, педагогів.
Керівники ПТНЗ                                                                Постійно
10. Посилити співпрацю працівників психологічної служби та педагогів ПТНЗ щодо психолого-педагогічної допомоги.
Практичні психологи
Соціальн
і педагоги                                                           Постійно
11. З метою підняття престижу робітничих професій, авторитету ПТНЗ активізувати профорієнтаційну роботу, впроваджувати психологічне тестування з визначення бажаного типу майбутньої професії ще під час подання документів вступниками.
Керівники ПТНЗ
Педпрацівники ПТНЗ                                                       Постійно
12. Для досягнення якості підготовки робітничих кадрів, ефективності роботи педагогічних працівників зосередити увагу на створенні сприятливого соціально-психологічного клімату в учнівських і педагогічних колективах, проводити відповідні тренінги з різними категоріями педпрацівників і учнів щодо культури поведінки.
Керівники ПТНЗ
Працівник
и психологічної служби                                Постійно
13. Приділяти увагу формуванню соціально активної, професійно мотивованої особистості учнів ПТНЗ.
Керівники ПТНЗ
Педпрацівники ПТНЗ                                                     Постійно
14. Підготувати збірник тестів для учнівської молоді за напрямами діагностики.
НМЦ ПТО ПК
Працівники психологічної служби                                   І півріччя 2016 р.
15. Налагодити співпрацю психологічних служб ПТНЗ області зі службою зайнятості з надання психологічної допомоги, проведення тренінгів для дорослого населення, зокрема для переміщених осіб.
П
рацівники психологічної служби                                   Постійно

 

2020-02-20 10:03:31
Вебінар викладачів математики ЗП(ПТ)О

Відповідно до плану роботи Науково-методичного центру професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області 30 січня 2020 року відбувся вебінар викладачів математики ЗП(ПТ)О на тему «Формування ключових компетентностей на уроках математики».

© 2015 Усі права належать НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області