Новини
2013-06-26 09:09:36
МЕТОДИЧНА ЕСТАФЕТА ВІДДАЛА ДАНЬ ЛЮДЯНОСТІ

Уже чотиринадцять років поспіль методична естафета крокує професійно-технічними закладами Хмельниччини, розкриваючи родзинки їхніх колективів, те, що робить їх привабливими та успішними. Вона покликана виявити також ефективність системи методичної роботи, що сформувалася в закладі, кращий педагогічний досвід, аспекти управління закладом, які забезпечують досягнення мети педагогічної діяльності.
У цьому році, в останні червневі дні, методична естафета десантувала на Полонщині. Полонський професійний аграрний ліцей привітно розчинив свої двері для заступників директорів з навчально-методичної роботи та методистів професійно-технічних закладів Хмельницької області. Методична служба, колектив закладу-господаря презентували свою систему планування та організації методичної роботи.
Директор ліцею Микола Євгенович Лівшун ознайомив присутніх з навчальним закладом, який почав свою історію ще в 1935 році як школа механізаторів, як центр вивчення нових методів обробки землі, як колиска кращих трударів-аграріїв, серед яких є й Герої Соціалістичної праці. Найкращі традиції закладу свято зберігаються колективом і сьогодні, збагачуються, примножуються.
Методичну естафету, що проводилась у рамках засідання фахової секції методистів і заступників директорів з навчально-методичної роботи, відкрила заступник директора з навчально-методичної роботи Науково-методичного центру професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області Олена Леонідівна Шамралюк, яка закликала активізувати методичну роботу в навчальних закладах, перевести її в практичну площину, чого й вимагають останні нормативні документи, що стосуються системи професійно-технічної освіти. На значенні інформаційно-методичного забезпечення діяльності навчальних закладів у світлі інновацій в галузі освіти та сфери виробництва наголосила завідувач відділу інформаційно-видавничої діяльності та передового педагогічного досвіду НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області Тетяна Іванівна Боднарук.
Як наочний приклад включення педагогів в інноваційні процеси задля підвищення ефективності професійної підготовки учасникам естафети запропоновано відвідати відкриті уроки: виробничого навчання з професії «муляр; штукатур» (Л.В. Корніюк); агротехнології з професії «слюсар з ремонту сільськогосподарських машин та устаткування; тракторист-машиніст с/г (лісогосподарського) виробництва; водій автотранспортних засобів» (Ю.І. Натальчук) та технології електромонтажних робіт з професії «електромонтажник силових мереж та електроустаткування; електромонтер лінійних споруд» (В.Г. Степанчук). Активне обговорення запропонованих уроків дало змогу констатувати, що педагоги використовують методично обґрунтовані, актуальні методи, прийоми, засоби і форми проведення навчальних занять, розвивають власну професійну майстерність, самовдосконалюються, аби досягти якісних навчальних показників та поставленої мети.
Проте, навчальний процес дає очікуваний результат  лиш тоді, коли він базується на міцному методичному фундаменті, тобто, якщо в закладі сформована ефективна система методичної роботи. Методист Полонського професійного аграрного ліцею Тетяна Євгенівна Приймак представила до уваги колег саме таку систему методичної роботи, підпорядковану єдиній методичній темі «Впровадження в навчально-виховний та навчально-виробничий процеси новітніх педагогічних і виробничих технологій, створення умов для повноцінної освіти молоді». Важливе місце в цій системі займає організація роботи методичних комісій та педагогічних шкіл. Робота методичних комісій ліцею була презентована у формі виставки, розташованої в методичному кабінеті, з якою мали змогу ознайомитися учасники методичної естафети.
А відкрите спільне засідання шкіл педагогічної майстерності та молодого педагога засвідчило про системність у даній роботі, практичну спрямованість занять шкіл, і тому виявилось досить цікавим, насиченим. Його вміло, майстерно вела керівник школи педагогічної майстерності Стефанія Степанівна Степанчук у тандемі з керівником школи молодого педагога Геннадієм Миколайовичем Лебеденком. Професійно диригувала цим тандемом методист ліцею. Досвідчені педагоги ділилися секретами педагогічної майстерності. Залюбленими у справу виявились і молоді майстри виробничого навчання та викладачі. За допомогою анкети молодого педагога відбулася досить конструктивна і корисна як для досвідчених, так і для молодих педагогів, розмова. Майстри педагогічної справи довідались, які труднощі доводиться переживати молодим колегам, якої допомоги вони потребують, які форми методичної роботи є для них найбільш ефективними, які практичні навички бажають удосконалити, які мають побажання щодо роботи школи. Але молоді роки та невеликий досвід роботи не завадили їм продемонструвати і свої педагогічні здібності, і любов до справи та дітей, і прагнення до пізнання та самовдосконалення. З такими педагогами професійна школа неодмінно матиме гарне майбутнє.
Виховний захід, як правило, присутній у програмах  масових методичних заходів. За програмою методичної естафети на завершення першого її дня теж відбувся виховний захід – «Буде в мирі й злагоді родина – буде жити моя Україна!». Але очікування присутніми якогось розслаблення, не виправдалися. Організатор цього виховного дійства Таміла Михайлівна Сінчук разом з його учасниками змусили запрацювати в шаленому ритмі серце й душу кожного в залі. Начебто банальна тема зачепила сокровенне навіть самої байдужої людини (хоча таких у ту годину, напевне, й не було).
На фоні зворушливого відеоролика про ні з чим не зрівняну материнську любов декламувалися трепетні авторські поезії, відомі й невідомі легенди та бувальщини, звучали пісні. На столі – образи в рушниках і хліб – супутники благодаті й достатку в родині. Слово Боже, мовлене устами протоієрея Андрія, настоятеля Святотроїцького храму, запало в душу: «Ми маємо все, але не маємо нічого. Ми робимо, але не бачимо результатів тієї роботи. Ми чогось прагнемо, але не досягаємо цілі. А все через те, що забуваємо про духовне, про моральність…»  Коли ж у центрі уваги опинилися дві жінки, яких можна назвати героїнями сьогоднішнього дня, то серця забились пришвидшено, а сльози забриніли навіть у чоловіків. Бабуся, яка сама виростила і виховала порядними людьми осиротілих онуків (Андрій – випускник ліцею, а Юрій ще навчається). Ксенія Василівна отримала подяку і квіти з рук директора. Розчулену її, Микола Євгенович по-батьківськи обняв за тендітні плечі, вдячно поцілував натруджені руки. Шквал оплесків і сльози зворушення отримала й порівняно молода ще мати п’ятьох дітей Світлана Григорівна, якій випала доля самій ставити їх на ноги. Син Віталій здобуває в ліцеї професію тракториста, а дочка Настя – перукаря. Віталій – один із ведучих цього свята – дуже ніяковів від уваги. Його активність помітили й на відкритому уроці. Подяка від адміністрації та квіти, теплі слова вдячності керівника закладу розхвилювали матір і всіх присутніх.
Ось такий урок людяності отримали учасники методичної естафети. Він говорив сам за себе: нічого не варті досягнення, в погоні за якими обминають Людину або, по-сучасному, людський фактор.
Ознайомлення з матеріально-технічною базою ліцею наступного естафетного дня вже відбувалося під супроводом дорогих серцю людей. А відкрите заняття психолого-педагогічного семінару «Професійне вигорання та професійна кар’єра», проведене психологом Людмилою Іванівною Писарчук, тільки підтвердило висновки минулого вечора.
Людяність тут, напевне, передалась у спадок керівництву й від колишнього директора, а нині першого заступника голови Полонської райдержадміністрації Валентина Івановича Жухевича, який не оминув своєю увагою цей обласний методичний захід. А екскурсія до полонського костелу святої Анни вкотре нагадала всім про вічні цінності, не підвладні ніяким змінам, реформам, кризам ні в часі, ні в просторі.
Мимоволі може виникнути питання: «То чи бувають «людяними» системи?». Методична естафета на Полонщині довела: «Бувають!».

 

2020-02-27 16:10:59
Забезпечення соціально-психологічного супроводу дітей-сиріт під час навчання у ЗП(ПТ)О

Питанню забезпечення соціально-психологічного супроводу дітей-сиріт під час навчання у закладі професійної (професійно-технічної) освіти був присвячений обласний вебінар працівників психологічних служб, який відбувся 27 лютого 2020 року у Науково-методичному центрі професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області під керівництвом Наталії Сиско, завідувача лабораторії НМЦ ПТО ПК, кан.психол.наук.

© 2015 Усі права належать НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області