Новини
2013-05-27 08:29:32
ЯКЩО БІБЛІОТЕКАР КЛАДЕ ДУШУ НА ДОЛОНІ ВІДВІДУВАЧІВ…

Конкурс на кращу організацію інформаційної діяльності бібліотек професійно-технічних навчальних закладів Хмельниччини "СТВОРЕННЯ ЕЛЕКТРОННИХ ІНФОРМАЦІЙНИХ РЕСУРСІВ БІБЛІОТЕК ПТНЗ – ВАЖЛИВИЙ КРОК ДО ВХОДЖЕННЯ В ЄДИНИЙ ОСВІТНІЙ ІНФОРМАЦІЙНИЙ ПРОСТІР", фінал якого відбувся на базі ДНЗ "Вище професійне училище №11 м. Хмельницького" наприкінці травня в рамках фахової секції бібліотекарів, довів, що бібліотекар – не тільки людина з тонкою організацією душі, а й професіонал-універсал. 

 

Процес інформатизації, що так інтенсивно відбувається у всіх сферах людської діяльності, не міг не торкнутися й бібліотек професійно-технічних навчальних закладів, де готують кваліфікованих робітників і спеціалістів до трудової діяльності в досить-таки інформатизованому вже на сьогодні суспільстві. Та, на жаль, роль бібліотеки в цьому процесі ще недостатньо усвідомлюється керівництвом навчальних закладів. Стереотип бібліотекаря як працівника, що видає і приймає книжки, ніяк не може відійти у вчорашнє. Тим часом, взаємовідносини "інформація-користувач" сьогодні не є єдиними в означенні багатогранної діяльності бібліотеки навчального закладу, зокрема професійно-технічного. У всьому світій у нашій країні бібліотеки стають усе більш складними системами, що вимагають від своїх працівників найрізноманітніших знань. Сучасний бібліотекар – це і професіонал в інформаційно-бібліотечній справі, і педагог, і психолог, і актор, і менеджер…
Саме таку свою багатогранність продемонстрували у фаховому конкурсі бібліотекарі професійно-технічних навчальних закладів Хмельниччини. Надзвичайно скромні, доброзичливі й високої культури люди, вони зуміли достойно представити свою роботу, себе в ній та її значення в системі підготовки робітничих кадрів.
Відділом інформаційно-видавничої діяльності Науково-методичного центру професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області у 2012 році було вивчено стан інформатизації ПТНЗ й бібліотек у тому числі. Аналіз показав, що потрібно розробити цілісну систему заходів для поліпшення цього стану.
Найперш, викликала інтерес та підтримку в ПТНЗ ідея створення інформаційних служб у кожному навчальному закладі. Для цього методистами розроблено пакет документів, якими окреслено й завдання перетворення бібліотек в бібліотечно-інформаційні центри. В Положення про конкурс на кращу організацію інформаційної діяльності бібліотек ПТНЗ, що стартував з початку 2012-2013 навчального року, була закладена саме така мета, яка спонукала не тільки керівництво ПТНЗ до забезпечення відповідних умов участі в конкурсі, а й кожного бібліотекаря до підвищення своєї компетентності за вимогами сьогодення.
І якщо на початок навчального року у професійно-технічних навчальних закладах області лише п’ять бібліотек (з тридцяти) могли похвалитися наявністю комп’ютерів, а три – підключенням до всесвітньої мережі, то сьогодні, по завершенні конкурсних бібліотечних перегонів, комп’ютерна техніка наявна у 26 бібліотеках ПТНЗ, а 20 з них мають вихід у мережу Інтернет. Найважливіший результат цих змін у тому, що більшість педагогів та учнів отримали можливість вільного доступу до інформаційних ресурсів, можливість працювати з використанням інформаційно-комунікаційних технологій, чого вимагає від них сучасний навчальний процес. Звісно, що й компетенції самих бібліотекарів значно розширились. Сьогодні 11 бібліотекарів уміло ведуть бібліотечні сторінки на сайтах ПТНЗ, 3 – мають власні блоги, 2 – активно працюють з читачами-користувачами в соціальних мережах.
За підтримки обласної влади у бібліотеках ДНЗ "ВПУ №11 м. Хмельницького" та ДПТНЗ "Кам?янець-Подільське ВПУ" встановлено програмне забезпечення електронної бібліотеки. Бібліотекарі цих ПТНЗ Ніна Броніславівна Даценко та Тетяна Анатоліївна Ільницька яскраво презентували їх на семінарі в рамках фахової секції після підбиття підсумків конкурсу. А бібліотекар ДНЗ "Хмельницький центр професійно-технічної освіти сфери послуг" Тетяна Миколаївна Філімонова одну із безкоштовних електронних програм вдало адаптувала до потреб бібліотеки ПТНЗ і в ході конкурсу достатньо наповнила її. 
Загалом більшість бібліотекарів зрозуміла своє завдання у світлі вимог сьогодення. Це засвідчили їхні творчі роботи "Портрет бібліотекаря інформаційної епохи", які вони готували на заочному етапі конкурсу. За цими роботами та результатами моніторингу діяльності бібліотек ПТНЗ Хмельниччини, журі конкурсу, до складу якого ввійшли працівники НМЦ ПТО ПК та висококомпетентний фахівець бібліотечної справи директор Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім. М. Островського Надія Миколаївна Синиця, під головуванням директора Науково-методичного центру професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області Людмили Іванівни Шевчук визначили 8 кращих бібліотекарів, які й презентували свою роботу у фінальному змаганні.
Навіть той факт, що із сорока бібліотекарів, які працюють у системі профтехосвіти Хмельниччини, лише 12 мають бібліотечну фахову підготовку, не вплинув особливо на результати конкурсу. Головна якість бібліотекаря – постійна готовність до пізнання –зіграла тут свою роль. А інший фах за дипломом часто допомагає бібліотекарю знайти ключик до серця читача саме через знання в несподіваній для нього галузі.
Конкурс виявив також ПТНЗ, де налагоджена тісна співпраця бібліотеки з методичною та інформаційною службами, що характеризує єдину систему інформаційно-методичного забезпечення діяльності навчального закладу.
А сам фінал найкраще показав, наскільки багатогранним може бути бібліотекар. Кожен із фіналістів вразив найбільше тим, чим він сильний. Так, бібліотекар Кам?янець-Подільського вищого професійного училища Тетяна Анатоліївна Ільницька, освіта якої відповідає посаді, продемонструвала свою фахову майстерність, володіння ІТ в бібліотечній справі, результативність використання в роботі програми "Електронна бібліотека". Журі одноголосно визнало її переможцем (І місце). 
Тетяна Миколаївна Філімонова (Хмельницький центр професійно-технічної освіти сфери послуг) – за освітою педагог. Має досвід роботи на посаді майстра виробничого навчання. Працювала також практичним психологом у професійно-технічному навчальному закладі. Досвіду роботи у сфері культури набула, працюючи у Хмельницькому краєзнавчому музеї (зберігачем фондів, молодшим науковим співробітником, завідувачем відділу масової просвітницької роботи). Дуже швидко освоїла специфіку бібліотечної роботи в ПТНЗ, підготувала досить професійну відеопрезентацію і виборола ІІ місце.
Друге місце заслужено присуджено й найкреативнішій з усіх учасниць – Людмилі Іонівні Романовій (Вище професійне училище №25 м. Хмельницького), яка захопила всіх своєю оригінальною презентацію, де вміло поєднані: жива гра, відеоматеріали, презентаційні матеріали, вдалі переходи на бібліотечну сторінку сайту ПТНЗ, блог бібліотекаря та сторінку бібліотеки в соціальній мережі (всі присутні, до речі, змогли переконатися в її активності за реакцією численних друзів в он-лайні). Товарознавець за дипломом, Людмила Іонівна за 15 років роботи бібліотекарем ПТНЗ відкрила для себе цю професію і душею "зрослася" з нею. 
Якби цей конкурс не був так тісно пов'язаний з інформатизацією бібліотечної роботи, а був конкурсом на зразок "міс-бібліотекарка", то не третє місце, а гран-прі неодмінно отримала б неймовірно красива людина, з невичерпно багатою душею Любов Іванівна Рогульська (Хмельницький професійний ліцей електроніки), яка кожному відвідувачу бібліотеки, кожному читачеві (в тому числі й потенційному) ось так запросто кладе на долоню свою багату душу… Як не взяти те багатство, що не вимірюється нічим, що не вміщається ні в яку мірку? Це – професіонал, бібліотекар від Бога. Та навіть і цими словами про неї мало сказано! "Люди, може, стільки й не живуть, скільки я працюю бібліотекарем!" - так почала вона свою презентацію. 55 років віддано духовному вихованню як дітей, так і дорослих. Хто хоч раз побував на її заході – не забуде ніколи! Скільки відкриттів зробила вона і для себе, і для інших! Скільки цікавих людей, "живих книг", представила своїм читачам! Та й саму Любов Іванівну можна назвати "живою бібліотекою" - так багато надзвичайно цікавої інформації вміщує вона в собі. І хоч вона не любить слова "інформатизація", та користуватись деякими медіазасобами почала ще задовго до глобалізації цього процесу. Разом зі своїми однодумцями вона створила немало відеофільмів та відеопрезентацій. Отже, мають у кого повчитися колеги. 
Третє місце у змаганні з молодшими колегами виборола також майже ровесниця Л.І. Рогульської, привітна й доброзичлива, надпозитивна господиня бібліотеки, де проводився фінал, Ніна Броніславівна Даценко (Вище професійне училище №11 м. Хмельницького). Інженер-економіст за професією, технічно грамотна, вона стала гарним порадником для учнів, які освоюють чоловічі професії. А коли директор училища Василь Михайлович Селізар придбав електронну бібліотеку і комп’ютеризував читальний зал, він був упевнений, що напрочуд кмітлива бібліотекарка осилить і цю науку. Маючи хорошу методичну підтримку в особі методиста Інни Михайлівни Кирилюк, Ніна Броніславівна поступово освоїла комп’ютер і програму електронної бібліотеки. Тепер показник книговидачі в її бібліотеці значно перевершує цей показник в інших бібліотеках ПТНЗ, оскільки сюди входять ще й "видані" електронні книги. 
Три фіналістки Вікторія Вікторівна Грабовська (Понінківський професійний ліцей), Олена Віталіївна Лоточинська (Вище професійне училище №36 с. Балин) та Наталія Петрівна Земляченко (Грицівське ВПУ №38) відзначені журі в номінаціях відповідно: "За змістовну презентацію конкурсних матеріалів", "За краще представлення методичних напрацювань педагогів", "За відданість професії".
Член журі фінального змагання, заступник директора Хмельницької обласної універсальної наукової бібліотеки ім.. М. Островського з наукової роботи та інформатизації Валентина Володимирівна Маковська високо оцінила старання бібліотекарів, їхні прагнення та зусилля відповідати вимогам часу і запропонувала всім фахову підтримку через співпрацю з обласними, міськими та районними бібліотеками.
Загалом конкурс довів, що тихим і непомітним бібліотекарям під силу найсміливіші проекти – такі, наприклад, як інформатизація. А ще вкотре доведено цими самовідданими людьми, що бібліотекар – це не просто професія чи посада, а місія, бо й справді "бібліотекарі обрані богами мостом духовним бути між віками".

2020-01-27 10:21:53
Сучасні методи профорієнтації у роботі психологічної служби ЗП(ПТ)О

Питанню впровадження сучасних методів профорієнтаційної роботи закладів професійної (професійно-технічної) освіти був присвячений обласний семінар працівників психологічних служб, який відбувся 23 січня 2020 року у Науково-методичному центрі професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області під керівництвом Наталії Сиско, завідувача лабораторії НМЦ ПТО ПК, кан.психол.наук.

© 2015 Усі права належать НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області