Новини
2013-01-28 11:31:37
ЯКИМ ВАЖКИМ НЕ БУВ БИ ШЛЯХ – ДІЖДЕТЬСЯ ВІН ПЕРШОПРОХІДЦЯ

 

Керівників новостворених інформаційних служб професійно-технічних навчальних закладів Хмельниччини, яких зібрав днями Науково-методичний центр професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області на їх перший навчальний (швидше – установчий) семінар, теж можна назвати першопрохідцями у тій справі, яка їм довірена. Бути першими – найважче, бо вони «несуть на собі тягар експерименту». Проте й цікаво, особливо в освіті. Адже відомо, що найкраще навчаєш тому, чому тобі самому потрібно вчитися.

Необхідність створення інформаційних служб (ІС) у професійно-технічних навчальних закладах виникла в результаті посиленої інформатизації методичної роботи, бібліотечної справи, управлінської діяльності, навчального процесу та долучення до єдиної інформаційно-аналітичної системи профтехосвіти України. Постала потреба у створенні єдиного інформаційно-консультаційного центру в навчальному закладі, яким можуть стати інформаційні служби. У відділі інформаційно-видавничої діяльності та передового педагогічного досвіду НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області було розроблено Положення про інформаційну службу ПТНЗ та орієнтовний план роботи служби на календарний рік, в яких врахована основна передумова інформатизації, за якою основою інформатизації освітнього простору є створення такої системи навчання, що включає в себе сукупність технічних, програмних, телекомунікаційних і методичних засобів, котрі дозволяють застосовувати в освітньому процесі інформаційно-комунікаційні технології, здійснювати збір, зберігання, обробку даних, забезпечують доступ до них та до джерел інформації.

Отже, інформаційна служба покликана сформувати в професійно-технічному навчальному закладі єдине інформаційне освітнє середовище. Тому у створенні і функціонуванні інформаційних служб ПТНЗ мають бути зацікавлені всі: від керівника до  учня.

Проблема лиш у тому, що, не дивлячись на велику кількість нормативних документів, в яких прописана необхідність посиленої інформатизації освіти, ніяких рекомендацій, алгоритму дій ще й досі не вироблено. Питання матеріального та фінансового забезпечення цього процесу має вирішуватися теж на місцях. І ось з такими непростими передумовами у професійно-технічних навчальних закладах Хмельницької області були створені інформаційні служби. У закладах з’явився особливий підрозділ, на якого покладаються надзвичайно важливі  завдання. Цікаво, що при виборі керівників інформаційних служб посада претендента ролі не грала, а лише його компетенції та особистісні якості.

Тому навчальний семінар керівників інформаційних служб виявився дуже цікавим і плодотворним. Він більше був схожим на розмову за круглим столом. Різні посади керівників ІС (заступники директорів, методисти, викладачі, майстри виробничого навчання, бібліотекарі, інженер-електронник, оператор КН, секретар і навіть юрист) допомогли побачити одну і ту ж проблему з різних позицій.

Працівники Науково-методичного центру професійно-технічної освіти та підвищення кваліфікації інженерно-педагогічних працівників у Хмельницькій області провели з учасниками семінару заняття з питань: реалізації основних завдань нормативно-правових документів щодо інформатизації ПТО (О.Л. Шамралюк); планування та організації роботи інформаційної служби ПТНЗ на 2013 рік, розподілу обов’язків, налагодження співпраці з адміністрацією, підрозділами та службами навчального закладу (Т.І. Боднарук); співпраці інформаційної та методичної служб ПТНЗ з метою входження в єдиний інформаційний простір (А.І. Смалюк); роботи ІС з організації підвищення компетентності педагогів у виробленні інформаційного продукту та планування моніторингової діяльності ПТНЗ за показниками використання індикаторів ефективності (О.В. Петров).

В учасників семінару виникло багато питань щодо організації роботи ІС, структури служби, функціональних обов’язків членів ІС і, звичайно ж, матеріально-технічного та фінансового забезпечення діяльності такого важливого, актуального органу, в якому навчальний заклад має сьогодні величезну потребу. Про останнє, безперечно, має потурбуватися держава, оскільки завдання, які повинні вирішувати інформаційні служби, – державної ваги. Але поки що маємо виходити зі своїх можливостей.

Тому працівниками НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області був наданий керівникам ІС електронний пакет нормативних, рекомендаційних, методичних і практичних матеріалів для використання в роботі. Крім того,  колегіально було вирішено створити раду керівників інформаційних служб ПТНЗ Хмельницької області, яка стане ще й творчою групою, котрій належить спільно з обласною методичною службою розробити модель інформаційної служби ПТНЗ з чітко окресленою структурою та функціональними обов’язками членів служби, положення про такі підструктури служби, як медіапункт, лабораторію інформаційних технологій, лабораторію інформаційно-аналітичної діяльності за показниками ефективності, положення про інформаційно-бібліотечний центр та електронний методичний кабінет, а також розробити форми звітності ІС.

Новостворена рада з дев’ятьох осіб тут же провела своє перше засідання під головуванням компетентної, інформаційно, методично і педагогічно грамотної Н.П. Садової, яку одноголосно обрано головою ради керівників ІС. Як керівник інформаційної служби ДНЗ «Хмельницький центр професійно-технічної освіти сфери послуг» вона вже внесла ряд конструктивних пропозицій. Цікаві ідеї запропонували й інші члени ради. Намічено найближчим часом зібратися у відділі інформаційно-видавничої діяльності НМЦ ПТО ПК для розробки пакету установчих документів та обговорення проблем, піднятих на семінарі з виробленням шляхів їх вирішення.

Не дивлячись на величезний об’єм роботи та непевне фінансування цієї роботи,  команда керівників інформаційних служб виявилась завзятою, небайдужою і зацікавленою новою справою. Піднімати цілину хоч і важко, зате цікаво. Отже, шлях інформатизації кожного навчального закладу системи профтехосвіти та навчального процесу в ньому знайшов своїх першопрохідців. Попутного їм вітру!  

2020-09-24 16:42:26
Особливості організації виховної роботи в ЗП(ПТ)О

Виховна робота є однією з важливих ланок освітнього процесу закладів професійної (професійно-технічної) освіти. А тому не можна окремо виділити навчання, а окремо - виховання. Обидва ці процеси поєднуються і доповнюють один одного. Виховна робота вимагає творчості викладач, терпіння, великого життєвого досвіду і мудрості, безмежної любові і поваги до учнів.

© 2015 Усі права належать НМЦ ПТО ПК у Хмельницькій області